1 Nisan 2009 Çarşamba

Kara kovan balı

Arada bir arkadaşlar kara kovan balıyla ilgili yazıyorlar. karakovan balını ilkel kovanlarda yapılacağını düşünüp yalnızca o balın iyi olduğunu savunuyorlar.
Kara kovan balı kullandığımız kovanlar pekala yapılabilir.
Amaç arıların yaptığı peteği balla birlikte yemekse olabilir, ama balmumunun insan midesinde hiç bir işleme girmeden atıldığını da düşünmeliyiz.
Alttaki çerçeveler bir kullanımlık olduğundan ucuz ve kolay işlenmesi bakımından kavak ağacından yapılmıştır.
En üstte kılavuz petek takılmış yarım kat çerçevesi.
Onun altında aynı çerçeve için seksiyon küçük ballık kutucuğu.
Alttakide aynı seksiyon çerçevenin bir teki kılavuz petek takılmışı ve tek tek parçaları.
Bir seksiyon kutucuğu 650 gram bal alıyor. Aynı seksiyon çerçevelerin ölçüleri değiştirilerek tam kat ballık için olan çerçevenin içine sekiz adet konuluyor, bir adedi 350 gram kadar bal alıyor.
Kutucuklar dört köşe yapıldığından çerçeve altından sıkıştırılıyor.
Yarım kat seksiyon çerçeve kutucuğuyla tam kat kutucuğunun yan yana görüntüleri:
seksiyon kutucuğunu oluşturan parçaların yanlara gelenlerin de kılavuz petek kanalı, alt ve üstte gelenler de arıların çalışması için kavisli boşluk bırakılmış, birleştirme yerleri küçük geçme çıkıntılarıyla yapılmış hiç yapıştırılmadan kullanılmaktadır.

Bu seksiyon kutucuklar özel olduğundan onun yerine bulunması kolaylığı bakımından kasnak kullanılıyor.
iki adet kasnak bir tam kat çerçevesi için uygun oluyor.

Alttaki resimde en arkada dadant kuluçkalık çerçevesi, ikinci sırada sağda tam kat kasnaklı ve seksiyon çerçeve kutucuklu çerçeve, üçüncü sırada seksiyon kutucuklu yarım kat çerçeve ve kılavuz petek takılmış çerçeve, en önde iki seksiyon kutucuğunun parçalarıyla görünüşü.

Arılara petek kabartırılıp kara kovan balı yaptırılırken ya aralarına ince tahta plaka konulur veya aralarına tam petek takılmış çerçeve konulup birer atlamalı olarak ballığa konulur.
Ballığa genelde 10 çerçeveden az sayıda çerçeve konulur.
Ama yinede seksiyon çerçeve kutucuklu çerçevenin yanına konulan tam peteklerin yüzeyleri düzgün olmaz.
Seksiyon çerçeve kutucuklarının ağaçlarının karşısına gelen tam kat peteklerinin üzeri çukur olur, diğer yerleri yüksek olur, ama o kadarda kötü görüntü olmaz.
4 yorum:

Emrah KARADENİZ dedi ki...

Murat hocam,değerli bilğilerinizden dolayı çok teşekkür ederim.Benimde en merak ettiğim konulardan biri karakovan sizin sayenizde biraz daha bilgi sahibi oldum kolay gelsin,sağlıcakla kalın.

muntazar29 dedi ki...

değerli kardeşim bu seksiyon çerçeveleri nerden alabilirim.bana maiile bilgi verirmisin.(muntazar29@otmail.com)saygılarımla.

muntazar29 dedi ki...

değerli kardeşim bu seksiyon çerçeveleri nerden alabilirim.bana maiile bilgi verirmisin.(muntazar29@hotmail.com)saygılarımla

samet_55 dedi ki...

değerli arkadaslar bn kara kovan balı için çember ureticisiyim yılda 1milyon yakın bi degerde cerceye satısı yapmaktayım ihtiyacı olan arkadaslara yardımcı olunur.


Murat ERDOĞAN
SAMSUN/ÇARŞAMBA
TEL;05425546872