13 Eylül 2012 Perşembe

Formik asitle varroa ilaçlaması:

Hasattan sonra bir süre durağan günlere girmiştik. İki hafta önce formik asitle varroa ilaçlaması yaptım. % 85 formik asitten 3 ölçü aldım içine bir ölçü su karıştırdım. Şırınganın rahat çalışması için büyük ağızlı bir kab seçtim.
Formik asiti özel yapılmış kabları içine şırıngayla, çevreye damlatmadan verdim. Kovan gücüne göre % 65 lik formik asitten 5 ila 12 cc veriyorum. Yeterli koruma önlemi almayı unutmadan yapıyorum, asitin şakası yok.
Formik asit vermediğim zamanlarda şerbetle besleme yapıyorum. Şerbetleri taşımak için büyük pet şişelerden yararlanıyorum.
Beslemyi akşam hava kararken yapıyorum. Beslemeyi kovan gücüne göre yapıyorum, ilk başlarda ertesi gün kalmış şerbet varmı diye bakıyorum. Şerbet bırakanları çerçevelerini çıkartıp inceliyorum, sorunu çözmeye çalışıyorum.
Bütün arıcılar gibi bizim de misafirlerimiz eksik olmuyor. Arılar korkudan çıkamaslarda şerbetle yetinmeyi öğreniyorlar. Bu yıl bunlara epey ana arı kaptırdım.

3 yorum:

Kenbiloğlu dedi ki...

Murat Abi,

hiç sorma arı kuşları bende de aynı
buna bir çözüm bulmamız lazım...

Bakıyorum memenin ucuna düzgün açılmış ana çıkmış gözüküyor ara tara ana yok.

Demekki ziyafete kurban gidiyorlar...

selamlar

İlhami Uyar dedi ki...

değerli hocam arıcı kuşları arıların baş düşmanlarından,vurmak ta sadece bizde yasakmış,umarım en az zararla göçer giderler,ilaçlamada çok dikkatli olmak gerekiyor,her işte olduğu gibi emniyet tedbirlerini kesinlikle ihmal etmemeliyiz,kolaylık ve başarı dileklerimle

mcsumer dedi ki...

Sayın Öğretmenim,
Formik asit uygulaması yaparken koloninin gücünü dikkate aldığınızı belirtmişsiniz. Bildiğim ve uyguladığım kadarıyla öncelikle kovanın hacmi dikkate alınmalı...
Birbirinin aynı büyüklükte iki kovanımız varsa, örneğin sekiz çerçevelik koloni için kullandığımız formik asit miktarını, beş çerçevelik koloni için azaltmamalıyız.
Saygılar, Selamlar