12 Mart 2010 Cuma

12 - 03 - 2010 Cuma arıları besledim:

İki haftaya yakındır tam bir kış havası sürdü. sürekli yağmur ve arkasından da soğuklar olunca arılar dışarıya çıkamadılar.
Asıl sıkıntı güçlü kovanların böyle durumlarda ölebilecek olmaları düşüncesiyle beslemeyi düşündüm.

Bu gün biraz hava yumuşar gibi oldu yeterli sıcak olmasada, naylon torbalara 1 kg kadar şerbet koydum doğru arıların yanına gittim.
Biraz eski günlere döndüm torbayla şerbet verdim.Torbaları alttan ince dikiş iğnesiyle 2 veya 3 delik deldim.Şerbet torbasının delikli yerini çerçevelerin üzerine gelecek şekilde koydum.
Arıların az uçuş yaptıkları zamanlarda yarı salkım durumu olduğundan, şerbet alımını kolaylaştırmak için salkım olabilecek yerin üzerine koydumBir hafta önce uygun bir an yakalamıştım.
Geçen yıldan kalma taşlaşmış pudra şekeri vardı, onu kırıp kovan içine çerçeve üzerine koymuştum.

Bazı kovanlar pudra şekerini bitirmişler bazılarıda kemirmeyi sürdürüyorlar.Şerbet verdikten sonra arılar daha çok dışarıya çıktılar.

Birde geçen hafta yaptığım varrao ilaçlamasını bu hafta yeniden yaptım.


Besleme ve ilaçlama işi bittikten ellerimi ve arıcı aletlerini çamaşır sodalı suyla yıkadım.
Bakım işlemi yaparken 5 - 6 kovanda bir ellerimi ve arıcı aletlerini bu suyla yıkıyorum.Çamaşır sodalı su ellerimi iyi temizliyor, hatta propolisleri bile çıkarıyor.

1 yorum:

onderharman dedi ki...

selamlar,
yıllardır arıcılık bloglarını takip ederim işi bittikten sonra ellerini ve malzemelerini sodalı suyla yıkayarak dezenfekte eden ilk sizi gördüm.bence bu dezenfekte işi arıcılıkta çok önemli diğer bloglarında bu konuya önem verip arıcılıkta temizlik konusunu diğer arıcılara da özendirmeli ve sevdirmeli.