1 Şubat 2009 Pazar

Bugün değişik bir şerbetlik yaparak resimledim.
Bu şerbetliğin kitaplarda adı doolittle şerbetliği veya arıcılar arasında çanta şerbetlik, sallama şerbetlik veya çerçeve şerbetlik diye adlandırılır.
Aynı zamanda kovan içi bölme tahtası olarak kullanılır.

Yapılışı:
15 x 30 mm ölçüsünde çıtalardan iskelet yapılır.
iskelet için:1 adet 405 mm boyunda taban parçası, 2 adet 235 mm boyunda yan parçalar, 2 adet 150 mm boyunda askı parçalarının birleştirme yerleri tutkallanıp çakılır.çakılırken askı parçaları 16 mm çıkıntılı olarak çakılır.
iki yanına 435 x 250 mm ölçüsünde duralit kesilip poliüretanlı (köpüren tutkal)tutkalla çivi yardımıyla çakılıp yapıştırılır.


Duralit yerine kontraplaktanda yapılır ama fiyat açısından uygun değildir. hiçbir zaman MDF kullanmayınız çünkü tatlı olan şerbeti MDF emiyor sonra arılar tarafından kemiriliyor bir mevsimlik ömrü oluyor.
Duralit tabaka ölçüsünden hiç fire vermeden kesiliyor.


İçine 3 x 20 x 380 ölçüsünde ağaçtan şamandıra konuluyor.
İçine konulan şamandıra delikten konulamadığı için ikinci yüzey çakılmadan önce içine konuluyor.
Şamandıraya üç adet küçük çivi çakılıyor yarısı alttan çıkıyor yarısı üst tarafta kalıyor bunun nedeni şerbet bitince kuruyup şamandıra tabana yapışıyor, görevini yapamıyor, arı ölümleri olabiliyor. Çiviler yardımıyla çok az yerinden tabana yapıştığı için kolayca kalkıyor.aynı zamanda şamandıra eğik durduğu için arılar altındaki şerbeti de alabiliyorlar.

Ağız bölümü üstteki iç örtü tahtası veya örtü bezine yapışıp arı girişini engellememesi için arılara bakan tarafı 15 mm derinlikte kesiliyor.
Bu şerbetlik yaklaşık 2,5 kg şerbet alıyor ama arıcılar bu kadar şerbeti veremezler.
İyi bir yönü içine konulan şerbetin sıcaklığı kovan iç sıcaklığına çok yakın olduğundan arılar şerbeti almakta zorluk çekmezler.
Birde tabana değmediğinden arılar şerbetlik dışına konulan ballı çerçevedeki balı taşıyabilirler.
Bu şerbetlikle kovan içi daraltma yapıldığından üst örtü bezinin arıların olmadığı bir yerinden küçük bir havalandırma deliği bırakılarak kovan içi nem dengelemesi yapılabilir.

2 yorum:

Hayyam dedi ki...

Murat hocam o öpülesi ellerinize sağlık çok güzel açıklamışsınız ben yıllardır kullanırım bu şerbetlikleri.

PINARHİSARLI ARICI dedi ki...

murat bey güzel bir uygulama bizlerde yapmış idik fakat kullandıgımız malzeme şişti atıldı şimdi plastik olanları kullanıyoruz
bilgin için teşekkürler